Vessel examiners honored

2009 Vessel Safety Check Awards

  

Vessel Safety Check 2009 Awards

Top Districts in USPS

1st Place D/24

2nd Place D/11

3rd Place D/3

4th Place D/28

5th Place D/31

Top Squadrons in USPS

1st Place Kentucky Lake D/24

2nd Place Jones Beach D/3

3rd Place Smith Mtn. Lake Sail & D/5

4th Place South Hills D/7

5th Place Biscayne Bay D/8

Millennium Club, 1000 VSC's Total

John R. Robinson (5th year), Saybrook D/1

Robert D. Holub (8th year), Jones Beach D/3

Marshall R. Shear, Iroquois D/6

James H. Elwood, Kentucky Lake D/24

Milton B. Whann, Shallotte River Sail & D/27

Wesley S. Heusser, Balboa D/28

David T. Wilson, Lower Columbia D/32


 

2009 Vessel Safety Check, Century Club Awards

D/1

John R. Robinson {7th year}

Saybrook

114

D/3

Angelo V. Giovanniello {4th year}

Great South Bay

139

D/3

Robert O. Holub {8th year}

Jones Beach

2201

D/3

Joseph M. Ruggieri {2nd year}

Peconic Bay

137

D/4

Catherine J. Early {5th year}

Raritan Bay

109

D/5

V.E. David Brown

Smith Mtn. Lake Sail &

104

D/5

Arthur E. Cournoyer {2nd year}

Smith Mtn. Lake Sail &

176

D/5

Karl Hellinger

Smith Mtn. Lake Sail &

111

D/6

Marshall R. Shear {5th year}

Iroquois

225

D/6

Clark J. Godshall {2nd year}

Lockport

116

D/7

Robert A. Ball {7th year}

Akron

114

D/7

Robert E. Mosey {7th year}

Akron

128

D/7

Kenneth B. Campbell {5th year}

South Hills

154

D/7

Morry Miller

South Hills

181

D/8

Marjorie Baraff {7th year}

Biscayne Bay

126

D/9

Diane Michele Dawes {4th year}

Detroit

114

D/10

Thomas F. Rossini {7th year}

Duluth

208

D/13

Tish J. Cullen {8th year}

Las Vegas Sail &

185

D/14

Arthur F. Kimber {2nd year}

Cape Cod Sail &

110

D/19

John McMullen {2nd year}

Wawenock Sail &

109

D/20

Lawrence G. Stoll {6th year}

Calumet Sail &

107

D/20

Bill F. Erdmann {3rd year}

Racine

216

D/21

Daniel H. Joyce {6th year}

Ft. Worth

306

D/21

Betty A. Carr

Galveston Bay Sail

170

D/21

James S. Hotop

Houston

110

D/22

Peter H. Ward {3rd year}

Crystal River

100

D/22

James W. Cooke Jr. {6th year}

Ft Myers

304

D/22

Kenneth N. Beckman {2nd year}

St. Petersburg Sail &

104

D/22

Thomas F. Krupp

Tampa

101

D/23

Kimberly O'Gorman {7th year}

Banana River Sail &

137

D/23

Karen Marie Andros {6th year}

Titusville Sail &

115

D/23

Matthew W. Bandilla {7th year}

Titusville Sail &

115

D/24

William G. Schultz {2nd year}

Evansville

109

D/25

James H. Elwood {3rd year}

Kentucky Lake

556

D/27

William S. Halkovitch {6th year}

Shallotte River Sail &

106

D/27

Milton B. Whann {5th year}

Shallotte River Sail &

209

D/28

Wesley S. Heusser {5th year}

Balboa

409

D/29

Dennis O. Ladd {6th year}

Port Clinton

168

D/29

Mary Kathryn Nesser {4th year}

Port Clinton

109

D/29

Hal J. Shafer

Toledo

160

D/31

Jay A. Spicer {2nd year}

Grand Lake Sail &

106

D/32

David T. Wilson {4th year}

Port/and

181

D/33

Jose L. Martinez {2nd year}

Ponce

131

D/33

Juan E. Rivera {7th year}

San Juan

103


2009 Vessel Safety Check Honor Roll

(10 % of the total active membership qualified as Vessel Examiners & completing VSC's equal to the number of active members)

Districts:

D/11 Second Year

D/23 First Year

Squadrons:

D/2 - Sacandaga

D/3 - Jones Beach, Old Field Pointe, Peconic Bay

DI5 - Cambridge Sail &, Colonial Sail &, Hampton Roads, Mid-Potomac, Nansemond River,

   Northern Neck Sail &, Ocean City, Patuxent River Sail &, Potomac River, Smith Mtn. Lake Sail &, Virginia Beach Sail &

D/6 - Hamburg, Iroquois, Ithaca Sail &, Red Jacket, Southern Tier, Syracuse Sail &

D/7 - Mid-Ohio VaHey, South Hills

D/8 - Biscayne Bay, Pompano Beach, South Bay Provisional

D/9 - Anchor Bay, Detroit, Grand Rapids Sail &, Mt, Clemens, Muskegon, Port Huron, Sable Point Sail &, Saginaw Bay, St. Clair Shores Sail &

D/10 - Central Wisconsin Sail &, Door County, Hiawatha Valley Sail &, Oshkosh, Sheboygan

D/1l - Bald Eagle, Erie, Kinzua, Mosquito Lake, New Castle, Youngstown

D/12 - Old Colony

D/14 - Greenwich Bay Sail &

D/16 - Olympia Sail &

D/17 - Johnson City, Muscogee Sail &

D/19 - Lakes Region Sai I &,

D/20 - Calumet Sail &, Chain-O-Lakes Sail &, Decatur, JIliana, lllinois Valley, Kankakee Valley, Racine Sail &

D/21 - Acadiana" San Antonio Sail &

D/22 - Crystal River, Ft. Myers

D/23 - Daytona Beach, Harris Chain Sail & ,Ocala

D/24 - Evansville Bend, Kentucky Lake, Wabash Valley

D/26 - Golden Comer Lakes Sail &, Golden Isles Sail &, Lake Hartwell Sail &, Lake Murray, North Strand Sail &

D/27 - Cape Fear, Ft. Macon Sail &, Kinston, Lake Norman Sail &, New River Sail &, Pamlico Sail & Shallotte River Sail &,

D/30 - Missouri Ozarks

D/31 - Grand Lake Sail &

D/32 Lower Columbia

D/33 Carolina Sail &