Nautical Program

Now that you have completed your field activity, it is time to report your findings. 

 Check on the link below and fill out the Nautical Reporting Form and hit submit. It's that easy!

2019 Reporting Form - Nautical Reporting Form

 Nautical Standard Operating Procedures

ccweb4

 

Need help labeling your Report?

Helpful Supporting Documents that you will need to make a Coop Charting Report

  1  New Nautical Report Criteria
  2 USPS Form 7055 - Bridge Report Form
  3 Coast Guard Nav Center
  4 USCG Bridge Admin SOP
  5 Light List

 

Nearest Light - A program to find a USCG light list number quickly.

Nearest Light is a Windows application that finds the lights nearest to your present position, using the monthly Light List updates published by the United States Coast Guard.

The full Light List is published in printed and PDF formats but the lights are listed in reference number order and follow the channels. This is not the ideal format for Cooperative Charting, where we are usually working from a GPS.

Nearest Light takes care of that problem by utilizing the Light List that is now published in XML form, and searching that list for all the lights in your current area, using a GPS receiver connected to your computer (or a manual position), sorting that list, and showing you all the lights nearest to your position while out on the water.

The light list provides additional detail which is not noted on a chart. Discrepancies can be more accurately noted in real time and, when the chart does not match a light list entry that is a discrepancy that can be reported.

When preparing for a CoCh survey, Nearest Light can be used to find all the lights in the likely survey area and then to print the resulting table for inclusion with the survey worksheets. This lets everyone have the relevant portion of the Light List on hand for reference while surveying, improving the accuracy of CoCh reports.

Manual: http://usps.oceaneye.com/downloads/Nearest Light Manual v2.pdf

Application: http://usps.oceaneye.com/downloads/nearestlight2/publish.htm


This easy to use program was developed by Clint O’Connor, SN, Austin Power Squadron, District 21.  Thank you, Clint!

         


    

 

 

    District     Area Rep with email address     District     Area Rep with email address

  D7 Nautical - Thomas Peltier

                    coop.rc@optontion.net

D7 Geodetic - Mack Gordy

                     mgordyjr@triad.rr.com

1

 Robert Holub

rholub@optonline.net

17

 Mack Gordy

 mgordyjr@triad.rr.com

2

 Thomas Peltier

 coop.rc@optonline.net

19

 Jose Garnham

jagarnham@comcast.com

3

 John Rodgers

 jrodgers19@carolina.it.com 

20

 Bo Ibach, III

chasi3@aol.com

4

 Tom Hancock

  thancock@neo.rr.com

21

 Thomas Peltier

 coop.rc@optonline.net

5

 Joanne Hancock

 lilboy@neo.rr.com

22

 Phillip Benson

 bensonphil028@gmail.com

6

 Joanne Hancock

 lilboy@neo.rr.com

23

 James Strothers

  chngsnattitudes@aol.com

7

 Mack Gordy

 mgordyjr@triad.rr.com

24

 Thomas Peltier

 coop.rc@optonline.net

8

 James Strothers

 chngsnattitudes@aol.com 

25

 Bo Ibach III

 chasi3@aol.com

9

 Phillip Benson

 bensonphil028@gmail.com 

26

 Tom Hancock

 thancock@neo.rr.com

10

 Bo Ibach, III

 chasi3@aol.com

27

 James Strothers

 chngsnattitudes@aol.com 

11

 Phillip Benson

 bensonphil028@gmail.com

28

  J Fred Eichenlaub

jfeichenlaub@roadrunner.com

12

 Jose Garnham

 jagarnham@comcast.com

29

 Greg Shay

 greginctown@aol.com

13

 J Fred Eichenlaub

jfeichenlaub@roadrunner.com

30

 Diane Julum

dmjulum@q.com

14

 Greg Shay

greginctown@aol.com

32

 Greg Shay

greginctown@aol.com

15

  J Fred Eichenlaub

jfeichenlaub@roadrunner.com

33

 John Rodgers

 jrodgers19@carolina.it.com 

16

 Diane Julum

 dmjulum@q.com

   

 

GOLDEN EAGLE AWARD

Annually, the National Cooperative Charting Committee presents the national GOLDEN EAGLE award to the district Cooperative Charting chairman who has best prepared his or her district during the year for current and future excellence in Cooperative Charting.

 

2015-16 Mahmoud Monem
2014-15 Charles Ibach III
2013-14 James H. Strothers
2012-13 David E. Walsh
2011-12 no award given this year
2010-11 Philip Benson
2009-10 Joanne Hancock
2008-09 Donald Funderburk
2007-08 Richard C. Snapp
2006-07 Edward W. Lewis
2005-06 Edward H. Zeaser
2004-05 David R. Biddick
2003-04 John T. Morawski
2002-03 Paul D. Long
2001-02 Norman W. Pennington
2000-01 Elvin Cordle
1999-00 Gary Freer
1998-99 Delbert Miller
1997-98 John A. Van Order
1996-97 Michael L. Wertz
1995-96 *******
1994-95 Tom Zembal
1993-94 Donald L. Stewart
1992-93 Marvin Morris
1991-92 Ilya M. Sarasohn
1990-91 Chester A. Geist
1989-90 Richard R. Starrett
1988-89 Kurt Nelson
1987-88 John Dovann
1986-87 Perry R. Hillegeist
1985-86 Ray Sheteline
   
******* the recipients for this year is unknown
If you can help fill in the blank send a message to me.